WHO muutis PCR-testi kriteeriumid valepositiivsete tulemuste vältimiseks

HAF

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) muutis PCR-testi kriteeriumeid valepositiivsete tulemuste vältimiseks ning hoiatas eksperte, et ainult PCR-testist ei piisa koroonaviirusesse nakatunute tuvastamiseks.

20. jaanuaril avaldatud ajakohastatud juhendis ütles WHO, et laborieksperdid ja tervishoiutöötajad peaksid koroonaviiruse diagnoosimisel arvestama lisaks PCR-testile ka patsiendi meditsiinilise ajaloo ja epidemioloogiliste riskiteguritega.

Uue juhendi tulemuseks võib olla oluliselt väiksem arv igapäevaseid valepositiivseid testitulemusi, mis tekitavad asjatult paanikat ja hirmu keskkonna, mille suhtes eksperdid on eelmisest aastast saati hoiatusi jaganud.

WHO uuendatud juhendis on kirjas, et: „Enamik PCR-analüüse on diagnoosimise abivahend, seetõttu peavad tervishoiuteenuse osutajad koroonaviiruse tuvastamiseks lisaks veel arvestama proovide võtmise ajastuse, proovi tüübi, proovi eripära, kliiniliste vaatluste, patsiendi meditsiinilise ajaloo, epidemioloogilise teabe ja kinnitusega, et isikul on olnud lähikontakt COVID-19 haigega.”

Eelmisel aastal otsustas Portugali apellatsioonikohus, et PCR-testid ei ole usaldusväärsed ja karantiin üksnes PCR-testi alusel on ebaseaduslik.

Kohus märkis, et testi usaldusväärsus sõltub analüüsi tsüklite arvust ja viiruskoormusest. Tsiteerides IHU (Instituts hospitalo-universitaires) 2020. aasta uuringut järeldas kohus järgmist.

„Kui PCR-testimisel on keegi positiivne 35 või enama analüüsi tsükli korral (see on enamike Euroopa ja USA laborite reegel), on tõenäosus, et inimene on reaalselt nakatunud, alla 3% ja tõenäosus, et tulemus on valepositiivne, on 97%.”

Lisaks täheldas kohus, et praegu Portugalis tehtavate PCR-testide jaoks kasutatav tsüklite arv pole teada.

Indias jääb PCR-testide tsüklite arv vahemikku 37 kuni 40, mis muudab PCR-testi usaldusväärsuse väiksemaks kui  3% ja valepositiivse tulemuse tõenäosuse koguni 97% suuruseks.

Nii et kui immuunsele inimesele teha PCR-test, ei tuvastataks mitte viirus, vaid viiruse genoomi väike purustatud tükk. Testi tulemus on positiivne seni, kuni viirusest on organismis alles pisikesi purustatud fragmente. Koroonatest võib olla positiivne pikemat aega pärast seda, kui COVID-19 kandja pole enam nakkav, sest PCR-meetodi puhul korrutatakse isegi väga väike osa viiruse geneetilisest materjalist.

Varem on WHO testimisprotokolli kahtluse alla seadnud Soome Tervishoiuamet. Seda ajal, kui WHO kutsus riike üles testima võimalikult palju patsiente koroonaviiruse suhtes.

Soome ei suutnud toime tulla kõikide koroonatesti soovijatega ning seetõttu hakati testima ainult kõige haavatavamaid gruppe ning tervishoiutöötajaid. Soome Terviseamet ütles, et kergete sümptomitega inimeste testimine oleks tervishoiuressursside raiskamine.

Soome Terviseameti terviseohutuse osakonna juhataja Mika Salminen laitis WHO nõuandeid, öeldes, et WHO ei mõista pandeemiaid ja nende koroonaviiruse testimise protokoll on ebaloogiline ega ei toimi.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments