Trump avaldas FBI-le varju heitva memo

Postimees/Delfi

USA president Donald Trump andis kongressile loa avaldada seni salajas püsinud vabariiklaste memo, milles väidetakse, et FBI kuritarvitas oma volitusi, kui luuras president Donald Trumpi valimiskampaania järele.

Salastatud materjalidel põhinevas neljaleheküljelises memos väidetakse, et FBI kasutas tõendusmaterjalideta ja Demokraatliku Partei ning Hillary Clinton valimiskampaani rahastatud raportit, et saada FBI ja justiitsministeeriumi juhtidelt luba jälgida Trumpi nõunikku Carter Page’i, kel olid kontaktid venelastega.

Hästi lühidalt öeldes nähtub nn Nunese memost, et FBI sai kohtu loa Trumpi nõuniku Carter Page’i jälgimiseks, toetudes osalt Briti eksspiooni, vastuolulise „Steele toimiku“ autori Christopher Steele’i andmetele. Samas teadis FBI, et Steele on äge Trumpi-vastane, ning et tema tegevust rahastas ka kohalik Demokraatlik partei. Carter Page’i jälgiti, et tõestada Trumpi sidemeid Venemaaga. Nõunik väisas Venemaad 2016. aastal mitu korda.

Memo koostajate sõnul oli raport jälgimisloa saamiseks keskse tähtsusega, kuid raportit ei oleks tohtinud arvestada, sest see sisaldas süüdistusi, mida pole tõendatud.

Trump süüdistas täna ka FBI ja justiitsministeeriumi tippametnikke juurdluste politiseerimises. “FBI ja justiitsministeeriumi tippjuhtkond ja uurijad on püha juurdlusprotsessi politiseerinud demokraatide kasuks ja vabariiklaste vastu – see on miski, mis oleks vaid veidi aega tagasi mõeldamatu olnud,” teatas Trump Twitteris.

Trump eemaldas memolt salastatuse reedel ning allikad Valgest Majast ütlevad, et ta lubas memo avaldada täies mahus.

Justiitsministeerium ja selle haldusalasse kuuluv FBI on memo avaldamisele jõuliselt vastu. Nende sõnul võib see kahjustada riigi julgeolekut ja avalikkust eksitada, sest selles on ebatäpsusi ja dokumendis puudub sündmuste hindamiseks vajalik kontekst.

FBI väljendas varem sel nädalal sügavat muret faktimaterjali väljajätmiste pärast vabariiklaste memost, millel nähakse olevat potentsiaali kõrgetasemeliste ametist lahkumiste esilekutsumiseks USA õiguskaitseorganites, kui see avaldatakse.

“Meil on tõsine mure faktimaterjali väljajätmise pärast, mis mõjutab fundamentaalselt memo täpsust,” vahendas NBC News FBI teadaannet.
Esmaspäeval läksid FBI direktor Christopher Wray ja peaprokuröri asetäitja Rod Rosenstein ka Valgesse Majja ja palusid president Trumpi personaliülemat John Kellyt, et memo ei avalikustataks.

Komisjoni vabariiklased usuvad, et avastasid «juriidiliste protsesside murettekitava lagunemise», mis tuleb avalikustada.
«Paljud inimesed peaksid end häbenema,» ütles Trump dokumendi kohta, mis käsitleb USA justiitsministeeriumi ning FBI juurdlust Venemaa sekkumisest USA presidendivalimistesse.

«Memo saadeti kongressile, selle salastatus eemaldati. Kongress astub mis tahes samme, mida nad tahavad astuda, kuid ma arvan, et mis meie riigis on juhtunud, on häbiväärne,» sõnas Trump meediale.

Trumpi otsus võtta memolt salastatus tähendab, et see esindajatekoja luurekomisjon saab selle avaldada.
Memo ingliskeelset teksti saab lugeda näiteks siit.

Demokraatide hinnangul valisid vabariiklased memo koostamise käigus välja endale sobivad luureandmed, et määrida ameteid, mis uurivad, kas Trumpi valimismeeskonna liikmed tegid Venemaaga koostööd 2016. aasta USA presidendivalimiste kallutamiseks Trumpi kasuks.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments