Trump lõpetas CIA programmi, mille eesmärgiks oli Süüria mässuliste rahastamine ja relvastamine

pic_giant_091014_sm_obama-manages-isisUSA riigiametnikud ütlesid Washington Postile, et CIA salajane Süüria mässuliste väljaõppe ja relvastamise programm, mille eesmärgiks oli võidelda Bashar al-Assadi valitsuse vastu, on nüüdseks president Trumpi poolt lõpetatud. 

Otsuse lõpetada Obama administratsiooni aegne programm võttis Tump vastu, kui ta eelmisel kuul kohtus Valges Majas CIA direktori Mike Pompeo ja julgeolekunõunik H.R. McMasteriga.

Ametnike sõnul ei lõpeta see samm sarnast Pentagoni programmi, mille raames toetatakse mässulisi, kes võitlevad ISISe vastu. Samuti on võimalus, et osad CIA toetatud mässulistest suunatakse ümber Petnagoni programmi alla.

Tasub meenutada, et kõnealune CIA programm on algusest peale olnud väga vastuoluline ning paljud märgid viitavad nö mõõdukate mässuliste ja terroristlikke grupeeringute seotusele.

2015 septembris loovutas USA poolt toetatud mässuliste grupp Division 30 oma relvad Al-Qaedale alluvale Jabhat al-Nusra mässuliste üksusele.

Vaba Süüria Armee (FSA), mida rahastas ja relvastas Obama administratsioon, tunnistas 2014. aastal, et võitleb Süürias koos mitmete terroristlike organisatsioonidega, sealhulgas Islamiriigiga (ISISega).

„Me teeme koostööd Islamiriigi ja al-Nusra mässulistega, et rünnata Qalamouni piirkonnas Süüria Relvajõude,“ ütles FSA juht Bassel Idriss. „Olgem ausad, al-Nusra mässulised on hetkel Qalamouni piirkonnas domineeriv jõud ja kui nende eesmärgi ühtivad FSA omadega, siis teeme me nendega koostööd.“

Sarnaste avaldustega on välja tulnud ka teised FSAga seotud isikud, sealhulgas Ahl Al Athar, Ibin al-Qa’im ja Aisha.

2014. aastal teatas AFP, et Valge Maja toetatud mõõdukad mässulised kirjutasid koos ISISega alla mittekallaletungi lepingule, et suunata oma jõud Assadi valitsuse kukutamisele.

Michael T. Flynn, endine Kaitseluureagentuur direktor Obama administratsiooni ajal ja mees, kes astus tagasi Trumpi julgeolekunõuniku kohalt, ütles  2015. a Al Jazeerale antud intervjuus, et Obama administratsioon tegi teadliku otsuse toetada terroristlike rühmitusi, et võidelda Assadi vastu.

„Ma arvan, et see oli otsus. Ma arvan, et see oli teadlik valik,“ ütles Flynn.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments