Praxis: haigekassat saab päästa “paksumaksuga” – 30 eurot iga liigse kehamassiindeksi ühiku kohta

Epp-Mare Kukemelk
Delfi
31. august 2012

Praxise analüütik Andres Võrk arvutas välja astmelise “paksumaksu”, mis lähtub haigekassa uue juhi Tanel Rossi kavast leida tervishoidu lisaraha ülekaaluliste ja suitsetajate arvelt.

Võrk arvutas välja, et tänases väärtuses oleks paksumaksu kogutav summa sama palju, kui kulub haigekassal perearstinduse rahastamise peale ehk umbes 70 miljonit eurot aastas.

Mõõduka ülekaalu puhul tuleks paksumaksu maksta 30 eurot aastas iga normväärtust ületava kg/m2 kohta, suurema ülekaalu puhul veelgi enam.

Näiteks tõi Võrk 180 sentimeetrit pika ja 100 kilo kaaluva mehe, kelle kehamassiindeks 30.86 (kg/m2) ja tema näitlik “maksusumma” aastas oleks (30.86-25)*50=176 eurot.

Võrk märkis Praxise mõttehommikul, et esiteks mõjutab sotsiaalmaksu astmeliseks muutmine inimeste tervisekäitumist, sest kõik tööealised, kes pole normkaalus peaksid maksu maksma.

Teiseks, saaks Võrgu hinnangul katta täiendava haigekassa rahalise vajaduse. Ta tõi näiteks lähiaastail oleks see suurusjärgus 0,4 protsenti SKPst, kui võtta aluseks WHO/SoM/HK raport.

Analüütik pakkus, et kui kõik 16-65-aastased, kellel on kehamassiindeks alla alumise normväärtuse ehk väiksem kui 19 või üle ülemise normväärtuse ehk suurem kui 25, peaksid maksma maksu, saabki kenasti puudujääva 0,4 protsenti SKPst kokku.

Sotsiaalpoliitika vaatevinklist tõi Võrk välja miinuse, et vaesed inimesed maksaksid seda maksu suhteliselt rohkem võrreldes enda sissetulekuga kui rikkad.

Statistika andmetel on Eestis ligi pool täisealistest inimestest ülekaalulised, kolmandik täisealisest elanikkonnast suitsetab ja veerand tarvitab iga nädal alkoholi.

Allikas

Poliitikauuringute Keskus Praxis asutati (tuntud bilderberglase, PP) George Sorose kodanikuühiskonna arengut toetava fondi (Open Society Institute) initsiatiivil 2000.a juunis Eesti esimese sõltumatu, mittetulundusliku mõttekeskusena (think tank).

guest
3 Comments
vanemad
uuemad Enim hinnatud
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
31. aug. 2012 21:35

Mis kuradi pärast peaks paksematelt inimestelt raha küsima kuna nad on paksud? Väga loll mõtteviis! Neid ei tule kohelda teisiti! Inimene on inimene on ta paks või peenike, suur või väike! Äkki hakkame siis juba kergekaalulistele raha tasku panema iga puudu jääva kehamassi indeksi pealt 30 eurot!

Hanna
Hanna
31. aug. 2012 22:44

See pole enam isegi mitte koomiline ega loll, see on HALE! Aga kui teada, et need on bilderbergide käsud, siis soovitan säilitada rahu, tervet mõistust, külma verd. ja eneseväärikust. Mitte lubada end neil manipuleerida! 21.detsembrini on jäänud AINULT 111 PÄEVA! Vana Võimumaailm on praegu lihtsalt agoonias ja mõtleb trikke välja!

?
?
1. sept. 2012 07:22

Kas mingid geneetiliselt peenikesed kõrendid leiutasid selle seaduse või?
Kõik inimesed pole sündinud peenikestena siia ilma, selline asi viib juba paksude laste tapmiseni.

Teiseks see mida te arvate normaalkaalu olevat, ei pruugi olla iga inimese puhul sama.
Mõni arvab et on jube tark ikka.
Täiesti lollus ikka.
Arenege.