Tšehhi president: abi Kreekale avab Pandora laeka

Laura Raus
E24
24. aprill 2010

Tšehhi presidendi Vaclav Klausi arvates avab ELi abi võlakriisis Kreekale Pandora laeka ning euro säilitamine läheb kogu Euroopale veel väga kalliks maksma.

Kreeka kriis on Klausi sõnul alles euroala tabavate hädade algus. «Kerja oma naabrilt» poliitika viib tema hinnangul euroala majanduskasvu aeglustumiseni, mis saab olema palju valusam kui miljardite andmine Kreeka abistamiseks, vahendas The Wall Street Journal.

Klaus ei usu, et euroala hädad ühisvaluutale lähitulevikus surmahoobi annavad. Küll aga tuleb tema sõnul maksta üha kõrgemat hinda nii majanduslikult kui poliitiliselt, et euroala turgutada, samas kui majanduskasv liigub teosammul.

Järgmise kuue kuu jooksul nimetab euroskeptikust Klaus Tšehhi keskpanga seitsmeliikmelise rahanduspoliitika nõukogu neli uut liiget, nende hulgas panga juhi ja asejuhi. Uued liikmed saavad ilmselt olema euroskeptilised nagu Klausgi. On võimalik, et nad astuvad häälekalt vastu Tšehhi valuutast ja riigi sõltumatust rahapoliitikast euro nimel loobumisele.

Erinevalt erandi saanud Suurbritanniast on Tšehhil kohustus euro ükskord kasutusele võtta, kui riigi majandusnäitajad jäävad Maastrichti kriteeriumide piiresse. Samas kindlat kohustuslikku tähtaega euroalga liitumiseks pole pole ning nii võib Tšehhi valitsus põhimõtteliselt sellega viivitada kas või aastani 2050.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments