Iisrael taotleb Venemaalt sanktsioone Iraani suhtes

Heikki Aasaru
ERR
15. veebruar 2010

Venemaa presidendi Dmitri Medvedeviga kohtunud Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu palus Venemaalt toetust “hammastega sanktsioonidele” Iraani suhtes, pidades silmas Iraani tuumaprogrammi.

Sellest rääkis Reutersile anonüümseks jääda soovinud Iisraeli ametiisik.

Netanyahu, kes kohtus Medvedeviga täna Kremlis, püüab kallutada suurriike, et need võtaks islamivabariigi vastu kasutusele karmimad sanktsioonid. Iraani teade, et riik on hakanud tootma kõrge rikastusastmega tuumakütust on suurendanud lääneriikide kahtlusi ja Moskva muret, kas Teheran siiski ei valmista tuumapommi, kuigi eitab seda.

Iisrael, kes näeb selles surmaohtu, on hoiatanud, et võib Iraani tuumaseadmeid ennetavalt rünnata, kui näeb, et rahvusvaheline diplomaatia tulemusi ei anna.

Iisrael on ka korduvalt taotlenud, et Venemaa tühistaks Iraanile õhutõrjesüsteemi S-300 müümise lepingu. Netanyahu ütles, et sai Medvedevilt kinnituse, et Moskva mõistab piirkonna stabiilsusega seotud probleemide tõsidust.

Venemaa, kes kasutab ÜRO julgeolekunõukogus vetoõigust, on sügavalt pettunud Teherani keeldumise pärast saata uraani rikastamiseks Venemaale. Moskva arvates oleks see tehing võinud kahandada lääne hirme.

Venemaa ametiisikud on viimastel päevadel mõista andnud, et Moskva võib toetada karmimat hoiakut Iraani suhtes, kuid Medvedev ega peaminister Vladimir Putin ei ole olukorda mitu nädalat kommenteerinud.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments