Tagasivaade: Mõjukas Trilateraalne komisjon kaasas Ilvese

ERR
28. veebruar 2004

Eesti tunnustatud välispoliitik Toomas Hendrik Ilves kuulub alates eilsest Trilateraalsesse komisjoni, mis on üks maailma mõjukamaid valitsusväliseid organisatsioone, kirjutab Eesti Päevaleht.

“Sinna kutsutakse neid inimesi, keda võetakse välispoliitikas väga tõsiselt,” ütles Ilves. “Tegemist on organisatsiooniga, kus inimesed tulevad kokku, arutamaks tõsiseid välispoliitilisi probleeme.”

Esimene eestlasest Trilateraalse komisjoni liige oli Harri Tiido, kes kutsuti sinna 1998. aastal.

Komisjoni liikmed peavad olema sõltumatud riigivõimust. Kui Tiidost sai välisministeeriumi asekantsler, tehti tema suhtes siiski erand. NATO juurde suursaadikuks määramine tähendas, et sellist erandstaatust polnud võimalik kauem säilitada ja Tiido lahkus eelmise aasta lõpus komisjonist.

Komisjoni liikmete ametiaeg on reeglina viis aastat, kuid täitevkomitee liikmena oleks Tiido liikmelisus olnud eluaegne.

Komisjon asutati 1973. aastal mõjukate Jaapani, USA ja Euroopa kodanike ühendusena, et süvendada kolme majandusjõu koostööd ja edendada demokraatlikke väärtusi. Jaapani grupp on tänaseks laienenud Vaikse ookeani ühenduseks, USA esindajate kõrval on Põhja-Ameerikast võetud liikmeks ka mehhiklasi. Euroopa grupp on aga laienemas koos Euroopa Liiduga.

Organisatsiooni ligi 350 liikme hulgas domineerivad tuntud inimesed majandus-, poliitika- ja teadusringkondadest. Tänavune aastakonverents toimub mais Varssavis, kus osaleb ka uus liige Ilves.

Allikas

guest
1 Comment
vanemad
uuemad Enim hinnatud
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Iraagi sõda õhutava kirjaga välisministeeriumi julgeolekupoliitika asekantsleri Harri Tiido (Trilateraalse komisjoni liige – PP) allkirja kaudu. „Püüdsin kirja sõnastuses muuta kohta, kus räägiti USA poolt […]