Barack Obamat nimetati kõne ajal valetajaks

Hanna Jemmer
Õhtuleht
10. september 2009

USA president Barack Obama pidas eile uue tervishoiupoliitika tutvustamiseks kõne Kongressi ühisistungil. 40-minutilise kõne poole peal sai aga Obamast esimene USA president, keda Kongressi ühisistungil valetajaks kutsuti.

Pärast seda, kui Obama oli eitanud väidet, et illegaalsed immigrandid jäävad tervisekindlustuse plaanist välja, hüüdis Lõuna-Carolina esindaja Joe Wilson vihaselt Obama poole osutades: “Sa valetad!”. Wilsoni hüüe tekitas pahameelt demokraatide leeris, kes Wilsonile “Häbi!” hüüdsid.

President oli üllatunud ja spiiker Nancy Pelosi vaatas vihaselt vabariiklaste poole. Esimene leedi Michelle Obama raputas kohkunult pead. Wilsoni kõrval istunud vabariiklasest kolleeg palus tal rahuneda. Et ajakirjanikke vältida, lahkus Wilson kiiresti pärast Obama kõne lõppu.

Varem pole Kongressis presidendi kõnede ajal midagi sellist juhtunud. On küll olnud iroonilist naermist või naljatlevaid vahelehüüdeid, kuid häälekat solvangut pole veel kuuldud.

Juhtum näitab kasvavat rahulolematust ja antipaatiat Obama tervisepoliitika suhtes.

Hilisõhtuses intervjuus pärast kõnet nimetas Arizona senaator John McCain Wilsoni käitumist lugupidamatuks ja kutsus teda üles avalikult presidendi ees vabandama.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments