Baxter: Toode sisaldas elus linnugripi viirust

Helen Branswell
Toronto Sun
27. veebruar 2009

Austria ettevõte, mis väljastas nakkusohtliku gripiviirus aine kinnitas reedel, et testtoode sisaldas elusat H5N1 linnugripi viirust.

Maailma Terviseorganisatsiooni ametnik Euroopas ütles, et asutus jälgib Baxter Internationalile kuulva tehase uurimist Austrias, Orth-Donaus.

„Hetkel oleme kindlad, et oht rahva tervisele on väike,“ ütles Roberta Andraghetti Kopenhaagenist.

„Kuid vastus küsimusele, mis juhtus Baxteri tehases Orth-Donaus, jääb saamata.“

Nakkusohtlik toode, H3N2 hooajalise gripiviiruse ja märgistamata H5N1 viiruse segu, tarniti Austria laborisse. Sealt saatis Austria firma, Avir Green Hills Biotechnology, seda laiali allhankijatele Tšehhi, Sloveeniasse ja Saksamaale.

Nakkusjuhtum, mida uurib neli euroopa riiki, tuli ilmsiks kui Tšehhi alltöövõtja nakatas ainega tuhkruid ja need surid. Tuhkrud ei tohiks surra kokkupuutel inimese H3N2 linnugripi viirusega.

Rahvatervise ametiasutused on selle Baxteri „tõsise vea“ pärast mures, sest see, et tuhkrud surid, tähendab et H5N1 viirus tootes oli elus. Kuid kompanii ise on informatsiooni jagamisega kitsi.

Reedel kinnitas ülemaailmse Biotehnoloogia Ühenduse direktor seda, mida teadlased olid kahtlustanud.

„See oli elus,“ ütles Christopher Bona meilitsi.

Nakkusohtlik aine, mida Baxter nimetas “eksperimentaalseks viiruse materjaliks,” tehti Orth-Donau laboris. Baxter toodab gripivaktsiini – sealhulgas ka inimese H5N1 vaktsiini, mille jaoks on lähiajal luba oodata – Tšehhis paiknevas tehases.

Inimesed kes tunnevad laborieeskirju on jahmunud sellest, kuidas on võimalik, et kokku juhtusid inimese H3N2 ja linnugripi H5N1 viirused. See on väga ohtlik ja ekspertide arvates ei tohiks sellist äpardust juhtuda. Sellele oleks võinud järgneda kohutavad tagajärjed.

Kuigi H5N1 ei nakata kergesti inimest, siis H3N2 viirused küll. Ning kui keegi sellise seguviirusega nakatub, on ta inkubaatoriks, ning viirus saab kergelt teistele inimestele edasi kanduda.

Selline segunemise protsess, mida nimetatakse ümber järjestamiseks on üks viis kahest, kuidas pandeemiline viirus võib tekkida.

Siiski pole veel vihjet, et selle õnnetuse tõttu oleks midagi juhtunud.

„Meil ei ole ühtegi tõendit, et ümber järjestamine oleks toimunud,“ ütles Andraghetti.

„Ja meil ei ole tõendeid suurenenud nakatumiste kohta seoses viirusega, mida katsetati Tšehhis tuhkrute peal.“

Baxter pole palju rääkinud – vähemalt mitte avalikult – kuidas õnnetus juhtus. Selle nädala algul nimetas Bona seda lihtsalt protsessiliseks, inimlikuks ning tehniliseks eksimuseks.

Ta ütles, et ei saa rohkem öelda, kuna see on ärisaladus.

Andraghetti ütles reedel, et neli uurimisel osalevat riiki on WHO ja Haiguste ennetuse ja tõrje Euroopa keskusega tihedalt koostööd teinud.

„Me oleme Austria võimudega tihedas kontaktis, et nende laboril silm peal hoida,“ ütles ta.

„Me soovime teada mis juhtus, et edaspidi selliseid õnnetusi vältida, samuti tuleb jagada kogemusi, et sellist asja ei korduks. See on väga tähtis.“

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments