Sean Miller | Infowars
Meta platvormid Facebook ja Instagram lõpetavad oma „faktikontrolli“ programmid ning senised väljendusvabaduse piirangud ja väidetavalt on nende eesmärgiks nüüd taastada sõnavabadus, teatas Meta tegevjuht Mark Zuckerberg teisipäeval avaldatud videos. Zuckerberg tunnistas, et nende platvormid on oma piirangutega liialt kaugele läinud.
„Me pöördume tagasi oma juurte juurde ja keskendume vigade vähendamisele, oma poliitikate lihtsustamisele ning sõnavabaduse taastamisele meie platvormidel,“ ütles Zuckerberg. „Täpsemalt öeldes kavatseme loobuda faktikontrollijatest ja asendada need kogukonna märkustega, mis sarnanevad X-i (endine Twitter) süsteemile, alustades sellega Ameerika Ühendriikidest.“
Zuckerbergi sõnul plaanitakse järgmiste kuude jooksul üle minna X-i stiilis mudelile, kus senine range internetitsensuuri lähenemine asendatakse kogukonna märkustega.
„See on suurepärane võimalus taastada tasakaal sõnavabaduse kasuks. Nagu Mark oma videos ütleb, pöördume tagasi oma juurte ja sõnavabaduse juurde,“ ütles Meta globaalsete suhete juht Joel Kaplan teisipäeval intervjuus Fox News Channeli saates „Fox & Friends“.
Faktikontrolli programm loodi pärast USA Demokraatliku Partei kaotust 2016. aasta presidendivalimistel. Selle eesmärk oli hallata kasutajate sisu ja tsenseerida seda, mida peeti „desinformatsiooniks“. Zuckerberg selgitas, et selle sammu tingis poliitiline surve.
„Pärast Trumpi valimist 2016. aastal kirjutas peavoolumeedia lakkamatult sellest, kuidas desinformatsioon ohustab demokraatiat. Püüdsime heas usus nendele muredele vastata, muutumata samas tõemonopoli kehtestajateks,“ ütles Zuckerberg. „Kuid faktikontrollijad on olnud liialt poliitiliselt kallutatud ja hävitanud rohkem usaldust, kui loonud, eriti Ameerika Ühendriikides.“
Meta esindaja jätkas, rääkides konkreetsetest teemadest, mis ei ole tema platvormil enam tabuteemad.
„Teiseks plaanime lihtsustada oma sisupoliitikaid ja kaotada mitmed piirangud teemadel nagu immigratsioon ja soolisus, mis ei peegelda enam peavoolu arutelude olemust,“ ütles Zuckerberg. „See, mis algselt oli mõeldud kaasavamaks muutumise vahendina, on järjest enam kujunenud tööriistaks arvamuste mahasurumiseks ja erinevate ideedega inimeste tõrjumiseks. See on läinud liiga kaugele.“
Huvitaval kombel võib mõne kuu tagusest Infowarsis avaldatud artiklist lugeda tehisintellekti vestlusrobotite süsteemist, mis suutis mõjutada „vandenõuteoreetikute“ mõttemustreid, kasutades mittevaenulikku psühholoogilist manipuleerimist. Selle hulka kuulusid strateegiad, milles kasutati info piiratud avalikustamist ning võimet suunata vestlus tagasi peavoolu seisukohtadele, et mõjutada sihtmärgi seisukohti. Võib-olla oli Meta otsus sellise suunamuutuse poole paratamatu, arvestades üha keerukamate ja tõhusamate meetodite esiletõusu, millega rahvastikku mõjutatakse.