Uus tehnoloogia aitab sõpradega trehvata

Jaak-Kristian Sutt
Novaator
28. november 2011

Ameerika teadlaste loodud süsteem ennustab ette inimeste liikumist ja asukohta

Kujutage ette võrgustikku, mis oskab ennustada, kuhu keegi selle kasutajatest millalgi läheb, kaua ta seal viibib ning kellega tõenäoliselt kohtub. See võib kõlada küll George Orwelli stiilis jälitussüsteemina, kuid sedalaadi tehnoloogia loonud teadlaste arvates võib sellest võrsuda uut tüüpi sotsiaalvõrgustik, mis teavitab kasutajat, kus ja millal samasuguste huvide või harjumustega inimesed tõenäoliselt kogunevad, kirjutas New Scientist.

Uudset süsteemi arendavad Illinoisi ülikooli juures asuva Boeingi uurimiskeskuse teadlased panid sellele nimeks Jyotish, mis sanskriti keeles tähendab hindu astroloogiat.

USA lennukitootja Boeing vajab arendatavat süsteemi oma tohutu suurtes lennukitehastes töötajate liikumise koordineerimiseks, kuid süsteemi arendajate arvates on sellel potentsiaali palju enamaks.

Teadlased kirjutasid ajakirjas Pervasive and Mobile Computing avaldatud uuringus, et inimeste liikumise kaardistamiseks jälgib Jyotish, millistes tehase asukohtades töötajad nutitelefoniga Wi-Fi ja Bluetooth võrke kasutavad. Kuna esimene levib 100 meetri ja teine 10 meetri raadiuses, on see piisav, et teha kindlaks kasutaja asukoht ning kellega ta kohtub. Süsteemi testimiseks jagasid teadlased 79 vabatahtlikule Android-nutitelefonid, mille Wi-Fi ja Bluetooth modemid võimaldasid asukoha tuvastamist.

Jyotishi arendaja Long Vu sõnul saab sellise kasutajate liikumisi ja harjumusi üksikasjalikult kajastava logi abil luua Facebooki mobiilse versiooni, mis võimaldab sama piirkonna inimestel ajaveetmiskohtades kokkusaamisi korraldada. “Selline Facebooki versioon võib kasutajatele isegi soovitada, millal omavahel kohtuda, sest tõenäoliselt on nad tulevikus mingil hetkel samas kohas,” selgitas Vu.

Skeptikute arvates on selline süsteem aga kasulik ainult siis, kui suudetakse tagada kasutaja identiteedi privaatsus – selleta võib süsteem muutuda ohtlikuks relvaks kurjategijate ja ahistajate käes.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments