Jaak Aaviksoo: moodne maailm kätkeb uusi ohte

Raigo Neudorf
E24
27. aprill 2011

Täna toimuval advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene ja E24 korraldatud majanduskonverentsil «Kas julgeolek on liiga kallis?», ütles teadus- ja haridusminister Jaak Aaviksoo, et tänane moodne ja uusi tehnoloogiaid täis maailm  kätkeb endas uusi ohte.

Minister hindas, et ilmselt on enamik inimesi tunnetanud, kuidas klassikalised rahvuslikud julgeolekuriskid on tagaplaanile jäänud ja esile on kerkinud tuleviku tuultest kantud ohud.

Aaviksoo sõnul tuleb uute tehnoloogiliste riskidega võidelda samuti uute vahenditega ning see puudutab ka energeetilisi ja infotehnoloogilisi riske.

Ta tõi näite, et ajalooliselt  on suured vastasseisud lõppenud lihtsalt vastase hävitamisega. Nüüd on vastaste hävitamine asendumas uute relvadega, mida kasutatakse oma huvide pealesurumiseks ja realiseerimiseks.

Aaviksoo sõnul on näiteks küberruumis tehtavate manipulatsioonidega võimalik saavutada võrreldavat kahju sellega, mida on võimalik tekitada tavarelvadega.

Minister lisas, et tänapäevaste vahenditega on võimalik hävitada vastase tahet ka nii, et vastane ei tahagi enam kesta ja ise eksisteerida, vaid kellekski teiseks muutuda.

«Erinevate argumentide najal leitakse, et võõra keele ja kultuuri ülevõtmine annab eeliseid üksikindiviidi tasandil, » märkis Aaviksoo.

Ta lisas, et praegune meediaühiskond on avardanud sellise allutamise platvormi.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments