Hinnad tõusid septembris neli protsenti

Martin Šmutov
E24
7. oktoober 2010

Tarbijahinnaindeks tõusis 2010. aasta septembris võrreldes eelmise aasta septembriga 4,0 protsenti ja võrreldes tänavu augustiga 0,8 protsenti, teatab statistikaamet.

Kaubad olid eelmise aasta septembriga võrreldes 4,5 ja teenused 3,0 protsenti kallimad. Toidukaup oli 7,0 ja tööstuskaup 2,2 protsenti kallim.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta septembriga võrreldes tõusnud 8,1 ja mittereguleeritavad hinnad 2,7 protsenti.

Eelmise aasta septembriga võrreldes mõjutas indeksit kõige rohkem toidu ja mittealkohoolsete jookide 6,6 protsendiline kallinemine, mis andis indeksi kogutõusust kaks viiendikku, samuti elektri, soojusenergia ja kütte 10,2 protsendiline kallinemine, mis andis kogumuutusest neljandiku.

Suuremat mõju avaldas veel alkohoolsete jookide ja tubakatoodete 8,2 protsendiline hinnatõus. Mullu sama ajaga võrreldes on enim kallinenud köögivili (35 protsenti), kütteõli (29,5 protsenti) ja kohv (29,1 protsenti), odavnenud aga näiteks fotokaubad (16,7 protsenti) ja televiisorid (11,3 protsenti).

Augustiga võrreldes mõjutasid septembris tarbijahinnaindeksit kõige rohkem toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnatõus, rõivaste ja jalatsite soodusmüükide lõppemine, alkohoolsete jookide ja tubakatoodete kallinemine ning eluasemekulutuste suurenemine.

Värske köögivili kallines kuuga 8,3, kohv 13,1, tubakatooted 4,4, õlu 4,5 ja gaas 12,1 protsenti. Võrreldes eelmise kuuga kallines enim tomat (39,8 protsenti) ning odavnes viinamari (22,3 protsenti).

Kuu lõpul aset leidnud hinnamuutused (sealhulgas piimatoodete hinnatõus), septembri indeksis ei kajastu.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments