IMF hoiatab valuutasõdade eest

Toimetas: Alan Beattie, FT
E24
6. oktoober 2010

Rahvusvahelise Valuutafondi juht hoiatas, et kui valitsused üritavad oma siseprobleeme valuutakursside abil lahendada, riskivad nad valuutasõja vallandamisega.

Tähelepanuväärne on, et vahetult pärast Dominique Strauss-Kahni märkust astuski Jaapani keskpank sammu kvantitatiivse leevendamise suunas, langetades baasintressimäära ja tehes ettepaneku luua uus fond riigivõlakirjade ja muu vara ostmiseks – ning tõi kaasa jeeni kukkumise.

«Idee, et valuutasid saab kasutada poliitilise relvana, on selgelt populaarsust kogumas,» ütles Strauss-Kahn esmaspäeval Financial Timesile.

«Kui see idee teoks tehakse, satub globaalne taastumine väga suurde ohtu. Pikemas perspektiivis on sellisel lähenemisel negatiivne ja ülimalt kahjulik mõju.»

Kui Jaapani keskpank eile oma otsused teatavaks tegi, sattus jeen dollari suhtes suurde langusse. Eeldades, et raha hakkavad juurde trükkima kõigi suuremate majanduste keskpangad, tõusid nii riigivõlakirjade, väärtpaberite kui kulla hinnad.

Viimastel nädalatel on kõik juhtivad majandused astunud samme, et oma valuutasid kunstlikult madalamal hoida. Jaapan sekkus esimest korda kuue aasta jooksul valuutaturgude tegevusse, et jeeni müüa. Ka Brasiilia on ähvardanud reaali kursi kinnihoidmise nimel sekkuda, esmaspäeval kahekordistas Brasiilia valitsus sularaha sissevoolu tõkestamiseks välismaalastele võlakirjade ostmisel kehtestatud maksu.

Möödunud nädalal hoiatas Brasiilia rahandusminister Guido Mantega otsesõnu valuutasõja eest.

«Meieni on jõudnud teated, et mõned arenevad majandused, keda ootavad suured kapitali sissevoolud, on hakanud ütlema, et võib-olla oleks aeg kasutada oma valuutat kasusaamise eesmärgil ära, eriti just kaubanduse valdkonnas,» ütles Strauss-Kahn. «Ma ei usu, et see hea lahendus oleks.»

Eelseisval nädalavahetusel tuleb Washingtonis IMFi ja Maailmapanga aastakoosolek, kus keskendutakse maailmamajanduse hädadele ja ebakõladele jooksevkontode defitsiitide vallas.

Samal ajal kurdavad Euroopa poliitikud, et neil tekkis Brüsselis lahkarvamusi Hiina peaministri Wen Jiabaoga.

Eurotsooni rahandusministrite grupi esimees Jean-Claude Juncker ütles, et Hiina ja Euroopa võimude analüüside tulemused lähevad omavahel lahku. «Meie hinnangul on Hiina valuuta kõvasti allahinnatud,» ütles ta.

Wen lubas sel nädalal, et Hiina ostab usalduse märgiks Kreeka riigivõlakirju. Analüütikute sõnutsi lükkab nimetatud toiming aga euro jüaani suhtes üles.

Copyright The Financial Times Limited 2010.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments