Islandi juhte süüdistatakse ülimas hooletuses

Andrew Ward, FTW
E24
13. aprill 2010

Eile avaldatud ametlik raport süüdistab Islandi valitsust ja regulaatoreid «ülimas hooletuses» 2008. aasta panganduskriisini viinud aastatel.

Teiste hulgas süüdistatakse krahhi põhjustamises endist peaministrit Geir Haardet ning endist peaministrit ja keskpanga regulaatorit David Oddssonit.

Parlamendi poolt kriisi uurima volitatud sõltumatu «tõekomisjon» viitas ka võimalikele seaduserikkumistele pankades, näiteks aktsiahindadega manipuleerimisele ja varade hindadega liialdamisele.

2000-leheküljelise raporti näol on tegemist kõige põhjalikuma ülevaatega sündmustest, mis ühe maailma jõukamatest majandustest 2008. aasta oktoobriks pankroti äärele tõid ning põhjustasid Islandi kolme peamise kommertspanga katastroofilise kokkuvarisemise.

Raport edastati Islandi eriprokurörile, kes tegeleb parasjagu ka juba varasemalt algatatud kriminaaluurimisega kriisi põhjuste osas.

Komisjon kritiseeris regulaatoreid selle eest, et nad ei võtnud kasutusele meetmeid kolme panga, Landsbanki, Glitniri ja Kaupthingi taltsutamiseks, kes tegid aastatel 2001-2008 läbi 20-kordse kasvu ning tekitasid endale kohustusi, millest väljaaitamine riigil kaugelt üle jõu käis.

«Me lubasime pankadel vabalt ringi kapata, ilma et nad oleksid vähimalgi määral mõistnud neid stiimuleid ja meetmeid, mis kogu seda kasvu soodustasid. Samuti ei olnud neil aimu, mida kriis maksma võiks minna,» ütles Financial Timesile üks komisjoni liikmeid, Sigridur Benediktsdottir.

Kõik komisjoni poolt luubi alla võetud ministrid ja ametnikud on tänaseks ametist lahkunud, nii et käesolevat poliitilist olukorda raport väga destabiliseerida ei tohiks.

Peaminister Johanna Sigurdardottir ütles, et valus tõde aitab loodetavasti kaasa 320 000 elanikuga saareriigi haavade paranemisele.

«On selge, et vigu tehti palju. Läbi kukkusid nii erapangad, järelevalvesüsteem, poliitika, meedia kui ka – eriti markantselt – reguleerimata vabaturu filosoofia,» ütles ta.

Raport süüdistab panku selles, et nad liiga varmalt omaenda omanikele laenu andsid – kes olidki kõigi kolme panga suurimad laenuvõtjad. Suurt osa laenudest kasutati pankade ja nendega seotud firmade aktsiate ostmiseks, mis hinnad üles kruvis.

Komisjoni sõnul oli ligikaudu veerand pankade omakapitalist finantseeritud nende oma laenudega.
«Kõik kolme panga endised omanikud olid oma pankadest kohatul ja sobimatul viisil laene võtnud,» ütles Benediktsdottir.

Omanikud, keda tunti kui grupeeringut nimega Viking Raiders, kasutasid panku selleks, et finantseerida oma välismaiste äri- ja finantsimpeeriumite laienemist. Muuhulgas investeeriti ulatuslikult Briti jaemüügisektorisse.

Copyright The Financial Times Limited 2010.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments