Climategate – maakera inimtekkelise soojenemise andmeid võidi võltsida

Margus Järv
Eesti Ekspress
24. november 2009

Kõik sai alguse sellest, et novembris varastati Inglismaa ülikoolist kliima uurimise üksusest teadlaste e-postivahetus (1000 kirja) ja veel 3000 muud dokumenti.

Väljavõtteid varastatud materjalidest avaldas 19. novembril esmakordselt inimtekkelise kliimasoojenemise kriitiline blogi “Air Vent”. Avaldatud kirjalõikudest võib välja lugeda, et teadlased tegelesid uurimisandmete võltsimisega, võimendades inimtekkelise kliimasoojenemise andmeid.

Kogu varastatud materjal rippus lühikest aega Vene häkkerite FTP-serveris. Nüüdseks on materjalid levinud interneti erinevatesse serveritesse.

Mitmed ajakirjadusväljaanded esitanud ülikoolile teabenõude e-kirjade ja muude dokumentide avaldamiseks. Inglismaa avaliku teabe seaduse järgi võib dokumentide kustutamine tuua kaasa kriminaalkaristuse.

Varastatud e-kirjadest ei selgu, et Georg Soros, kes finatseerib kliimauuringuid, oleks organiseerinud ülemaailmse vandenõu.

Arvatakse, et “Climategate” afäär võib mõjutada järgmisel kuul Kopenhaagenis toimuva kliimasoojenemise konverentsi tulemusi.

Loos on refereeritud Wikipedia artiklit “Climatic Research Unit e-mail hacking incident

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments