Obama ja Medvedevi jutuajamine Singapuris relvadest ja Iraanist

Tõnis Erilaid
Õhtuleht
16. november 2009

Aasia ja Vaikse ookeani riikide majandusühenduse APEC juhid istusid nädalalõpul koos Singapuris, kuhu lendasid ka USA president Barack Obama ning Venemaa riigijuht Dmitri Medvedev.

Paraku ei suutnud 21 riigijuhi kõnelused anda lootust otsustavale edule detsembris Kopenhaagenis peetaval suurejoonelisel ilmastikutippkohtumisel.

Lõppdokumendi algvariandis olnud lubadusest vähendada kasvuhoonegaaside atmosfääri sattumist 2050. aastaks praegusega võrreldes kahekordselt, loobuti. Kopenhaagenist ei kõneldud enam mitte kui kliimakokkuleppe sõlmimise paigast, vaid kui vaheetapist säärase kokkuleppe koostamise teel. Peamiselt näib pidurit tõmbavat Hiina.

Pühapäeval APECi koosolekul kõnelnud president Obama lubas teha kõik vähendamaks Ühendriikide eelarvepuudujääki, mis on riigi võlakoorma kasvatanud enneolematult suureks. Ühtlasi hoiatas ta, et APECi riigid ei saa enam loota sellele, et USA sisetarbimine kasvab sama kiirusega nagu varem ja neelab rohkem ka Aasia riikidest imporditud kaupa.

Eile jälgisid vaatlejad tähelepanelikult USA ja Venemaa juhtide kõnelust. Väliselt olid nii Obama kui ka Medvedev kahe riigi suhete praeguse seisuga rahul.

«President Medvedev on meie riikide suhetest kõneldes avatud ja konstruktiivne,» ütles Obama. Medvedev haaras härjal sarvist omamoodi: «Ma tänan Baracki hea töö eest!»

Riigijuhtide jutuajamine oli peamiselt pühendatud kahele teemale. 5. detsembril saab läbi strateegilist tuumarelvastust vähendava ja kontrolliva praeguse lepingu START kehtivusaeg. Kõnelusi uue lepingu üle on kibekiiresti küll peetud, kuid kokkuleppele pole jõutud. Dmtri Medvedevi sõnul on jäänud lahendamata hulk küsimusi, nii tehnilisi kui ka poliitilisi. Ta lubas ühelt poolt, et 5. detsembriks peaks lepe valmis saama, teiselt poolt aga märkis, et pole ka midagi katki, kui nii ei lähe. Oluliseks oli ka kõnelus Iraani tuumaprogrammist, mis teeb muret lääneriikidele. Iraan pole siiani andnud selget vastust ettepanekule saata uraan rikastamiseks kas Venemaale või Prantsusmaale, kus seda (näiteks) töödeldaks meditsiiniseadmetes kasutamiseks. Iraan ei vaielnud ettepanekule selgelt vastu, kuid nõuab lisakõnelusi. Barack Obama märkis, et aega kõnelusteks Iraaniga jääb järjest vähem. Medvedev nõustus sellega ja ütles, et «jääb ka muid võimalusi», kui diplomaatilised jõupingutused tulemusi ei anna.

Obama jätkab oma Aasia-turneed Hiinas.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments