Ilves kohtus Obamaga

Mirjam Mäekivi
Postimees
9. aprill 2010

USA, NATO ja Euroopa Liit on edukad siis, kui nad tegutsevad üheskoos, tõdes Eesti president Toomas Hendrik Ilves kohtumisel USA riigipea Barack Obamaga.

«Euroopa julgeolek oli probleem kuni külma sõja lõpuni, nüüd on see probleem NATO ja Euroopa Liidu laienemisega lahendatud, meil kõigil tuleb mõelda uutmoodi ja nii on Atlandi-üleste suhete tulevik uute probleemide ühises lahendamises,» sõnas Ilves eile õhtul Prahas toimunud Ühendriikide presidendi Obama kohtumisel Euroopa 11 maa presidentide või valitsusjuhtidega.

Eesti riigipea sõnul on Ühendriigid, NATO ja Euroopa Liit edukad siis, kui nad tegutsevad koos ning toetuvad igaühe tugevamatele külgedele ja võimalustele, teatas presidendi kantselei.

Sama kinnitas ka president Obama, öeldes, et NATOs ei ole uusi või vanu liikmeid, on ainult liikmed, kes on võrdsete kohustustega ja võrdselt turvalised.

Eesti riigipea nimetas üheks olulisemaks kõikide ühispingutusi vajavaks küsimuseks edu saavutamist NATO juhitud operatsioonil Afganistanis.

«See on alliansi usaldusväärsuse ja tõsiseltvõetavuse näitaja,» ütles president Ilves.

Eesti riigipea tunnustas Ühendriikide administratsiooni, kes suutis pärast Venemaa vastasseisu ja eriti pärast 2008. aasta Gruusia sõda tuua Venemaa tagasi läänega dialoogi juurde, mille üheks verstapostiks on eile Prahas allakirjutatud strateegilise tuumarelvastuse vähendamise uus kokkulepe.

President Obama kinnitas, et see leping ei vähenda ei Ühendriikide ega NATO tuumaheidutust, mis pole kaotanud oma tähendust alliansi liikmete julgeolekule.

Kaks tundi kestnud kohtumisel käsitleti ka rahvusvahelise terrorismiga võitlemise, energiajulgeoleku tugevdamise, Iraani tuumaambitsioonide ohjeldamise ja Lääne-Balkani stabiilsuse probleeme.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments