Riigikogu ei toetanud Estonia huku uue uurimiskomisjoni moodustamist

Sandra Maasalu
Postimees
10. november 2009

Riigikogu lükkas tänasel istungil tagasi Keskerakonna ettepaneku moodustada uus parlamentaarne uurimiskomisjon, et selgitada välja tõde reisiparvlaev Estonia huku kohta.

Keskfraktsiooni esitatud riigikogu otsuse eelnõu nägi ette parlamentaarse uurimiskomisjoni moodustamise parvlaev Estonia uppumise põhjuste ja sellega seotud asjaolude väljaselgitamiseks ning rahvusvaheliseks parlamentaarseks koostööks, kuid riigikogu selle loomist ei toetanud.

Eelnõu tutvustanud põhiseaduskomisjoni aseesimees Evelyn Sepp ütles, et Estonia hukupõhjuste väljaselgitamiseks moodustatud vabariigi valitsuse asjatundjate komisjoni lõpp-raporti valguses ja varasemate uurimiste käigus ilmnenud vastuolude, puudujääkide ning uute asjaolude tõttu on uue parlamentaarse komisjoni moodustamine hädavajalik.

«Algatajad soovivad riigikogu komisjoni moodustamist peamiselt selleks, et kasutada nüüdisaegseid võimalusi rahvusvaheliseks koostööks,» lisas Sepp. Komisjoni töö võiks tema sõnul viia näiteks hauarahu leppe mutmisele, et võimaldada uute asitõendite kogumist Estonia vrakil.

«Väga mitmed uurimistoimingud on omal ajal tehtud pahatahtlikult ebaprofessionaalselt,» ütles Sepp.

Põhiseaduskomisjoni liige Igor Gräzin tegi riigikogule ettepaneku uurimiskomisjoni moodustamise eelnõu tagasi lükata – põhiseaduskomisjonis kaheksast liikmest olid kuus selle loomise vastu ja kaks poolt.

Gräzin rõhutas tagasilükkamise põhjusena, et parlamentaarne uurimiskomisjon ei ole sobiv vorm Estoni huku asjaolude uurimise jätkamiseks. «Põhiseaduskomisjon ei lükanud eelnõu tagasi mitte sellepärast, et me sellest kunagi enam rääkida ei tahaks,» kinnitas Gräzin, lisades, et tõde peab välja tulema.

Hääletamisel oli kohalolnud riigikogu liikmetest 42 Keskerakonna ettepaneku tagasilükkamise poolt, 30 vastu ja kaks erapooletud.

Allikas

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments